wtorek, 28 czerwca 2016

Pytania o szczęście oraz dwa liliowce

Post Miki o szczęściu absolutnie się nie wyczerpał, za to wyczerpała się moja cierpliwość do bloggera. Nie wpuszcza mnie! Mnie!!! W tej sytuacji ze starą treścią przenosimy się na nowy wybieg.
Od siebie dodam, że od rana chodzę w euforii na widok liliowców od Elżbiety J. (Elu, gdzie jesteś???). Nie mogę się od nich oderwać - takie są piękne. Normalnie zapiera mi dech. Rozkwitły jakoś tak ścichapęk, rankiem. Wieczorem jeszcze były zupełnie zamknięte. Wychodzę rano, a tam... Pokażę Wam tylko dwa zdjęcia, aby nie nie zaciemniać postu Miki. Resztę pokażę Wam w następnym wpisie. I w ogóle. Rośliny na gumnie się rozszalały - był deszcz, było (i jest) ciepło - po prostu dżungla!
Zdjęcie liliowców na końcu. Te zakwitły jako pierwsze.
Mika, nie opanowałam dotąd wklejania filmów. Wybacz i wklej nazad, dobrze?
Acha, mam wieści od Kalipso. Pojechała Dziewczyna na wycieczkę do Berlina. A co!

*

"Pytania o szczęście" to tytuł filmu dokumentalnego , nakręconego przez Roko Belica. W oryginale film nosi tytuł "Happy". Reżyser zadaje ludziom na całym świecie pytania na temat szczęścia. Czym ono jest, kiedy czujemy się szczęśliwi, co nas uszczęśliwia... Zadaje te pytania ludziom na całym świecie, naukowcom,  ubogiemu rikszarzowi, kobiecie o twarzy niegdyś pięknej, a zniszczonej przez ciężki wypadek, ludziom z pierwotnych plemion...  To fascynujące, jak wiele jest dróg do szczęścia, a jednocześnie, jak wiele jest punktów, w których te drogi się przecinają, a nawet stają się węzłami komunikacyjnymi. Te punkty przecięcia tworzą coś w rodzaju osi, wokół której buduje się indywidualne szczęście. Tą osią są przyjazne wspólnoty, w których żyjemy. Taką wspólnotą  może być rodzina, sąsiedzi, przyjaciele, krąg współpracowników...
 Z wypowiedzi ludzi w filmie wynika, że szczęście jest prawdziwe, gdy jest dzielone z innymi. Nie żyjemy szczęśliwie i  samotnie w złotej klatce, przesypując złoto i kosztowności ze skrzyni do kufra. Ale można być szczęśliwym, żyjąc w slumsach, jak rikszarz, dla którego szczęściem jest , gdy po dniu ciężkiej pracy spotyka się z żoną i dzieckiem i może je wziąć na ręce , pobawić się z nim. Jego szczęściem są też dobrzy sąsiedzi ze slumsów, z którymi się przyjaźni i żyje spokojnie i radośnie. 
Czasami nieszczęście prowadzi do szczęścia, te drogi bywają bardzo pokrętne. Piękna kobieta, mająca męża i syna, ulega koszmarnemu wypadkowi, którego skutkiem jest deformacja jej pięknej twarzy. Mąż nie może tego znieść i opuszcza ją. Ale wtedy pojawia się inny człowiek, który potrafi z nią rozmawiać o tym nieszczęściu, potrafi ją wesprzeć, zaakceptować taką, jaka jest. I to on zostaje jej drugim mężem, przynosząc jej nowe szczęście. 
Zafascynowała mnie opowieść grupy starszych kobiet, chyba z jednej z wysp karaibskich, chociaż nie zarejestrowałam dokładnie. Opowiadały o zwyczaju grzebania ich zmarłych po kremacji. Otóż nie ma tam indywidualnych grobów, prochy wsypuje się do wspólnego dołu , gdzie leży już wiele warstw prochów poprzednich pokoleń... Pomyślałam , że to piękne, że po śmierci dołączamy do poprzednich generacji, tworząc glebę dla tych co po nas... Taka wspólnota śmierci. Ale i życia, bo te kobiety opowiadały też o wspieraniu się wzajemnym i dzieleniu radością.


Dużo dał mi ten film do myślenia. Na co dzień przecież nie zastanawiamy się nad odpowiedziami na tak fundamentalne pytania, jak to, czy jesteśmy szczęśliwi. Szczęśliwi mimo chorób, przeciwności losu, codziennych zmartwień. Często te właśnie sprawy przesłaniają nam samą istotę poczucia szczęśliwości... Stanowią zasłonę, nie pozwalającą nam dojrzeć tego najważniejszego. A gdy się ją odsłoni, wszystko nabiera innego wymiaru, innej perspektywy, utracone proporcje zostają przywrócone, spojrzenie wyostrzone. Wydaje mi się, że ten film pomógł  mi usunąć tą zasłonę i ujrzeć sprawy takimi jakie są. Ujrzeć siebie na przecięciu trzech okręgów, będących wyobrażeniami wspólnot w jakich żyję: mojej dość rozległej rodziny, kręgu przyjaciół i życzliwych, pomocnych osób oraz ... Kurnika:)) Tak właśnie, Kurnik jest jedną z trzech przyjaznych wspólnot, w których żyję i funkcjonuję, otrzymując ciepło i wsparcie. W miarę poznawania się w rzeczywistości, krąg Kurnika przenika do do drugiego kręgu, przyjaciół i osób życzliwych. Za moją przyczyną poznają się też osoby z wszystkich trzech kręgów, wszystko zaczyna rozrastać się i pączkować, jak kręgi na kałuży, gdy wrzucimy do niej kamień... I to my jesteśmy tym kamieniem  , siłą sprawczą nowych, dobrych kontaktów międzyludzkich. Jakkolwiek górnolotnie by to brzmiało, tak właśnie jest:))

Film "Happy" można obejrzeć na YT w wersji angielskiej.I liliowiec:

fot. Ognio

fot. Ognio

208 komentarzy:

 1. Jakie piękne!!! Dobrze, że przekleiłaś, będzie gdzie gdakać.
  Pierwsza???

  OdpowiedzUsuń
 2. Odpowiedzi
  1. Drugie podwójnie obsadzone:)
   Liliowce pięknie Ci zakwitly. I u mnie też kwitną te tradycyjne pomarańczowe. I kupiłam bordowy. Trochę się bałam że będzie jakis inny bo kupiłam w Bricomarche, a tam straszny bajzel mają. Tez się teraz rozkwitl i jest bordowy. A rośliny faktycznie po deszczu szaleją. Moja największą zmora pod lasem są siewki akacji.

   Usuń
  2. U mnie siewki jaworów i jesionów, masa tego.

   Usuń
 3. Odpowiedzi
  1. Produkowałam się na starym wybiegu i wpuściło mnie, a kiedy opublikowało - widzę zaproszenie na nowy. Czeko obie my drugie w jednym czasie. Grunt to załapać podiuma w Kurniku.
   Ania Bezowa

   Usuń
  2. Uwijalyśmy się równo tak wespół - zespół.

   Usuń
  3. Aniu, odpowiedziałam ci pod poprzednim postem:)

   Usuń
  4. Dziękuję Miko.
   Szczęściem jest mieć przyjaciół takich wirtualnych - jak WY.
   Ania Bezowa

   Usuń
  5. mnie to sie udalo raz czy dwa, hrehrehre -> zazwyczaj jednak gadam do obrazu czyli do rucianki ;))

   Usuń
 4. Hano to wychodzi że Ty urlop masz:) kto następny będzie autorem posta?

  OdpowiedzUsuń
 5. CzeKo, kto tylko zechce! Bardzo chętnie udostępniamy łamy!

  OdpowiedzUsuń
 6. CzeKo, Twoje liliowce też takie ogromne? Moje mają kwiaty jak męska dłoń. Patrzę na nie i czuję bezgraniczny zachwyt i szczęście!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie Hano moje takie zwyczajne, jak damska ronsia:-)

   Usuń
 7. Zapomniałam o komunikacie pogodowym.
  Dzień był pochmurny i chłodnawy, dla mnie oddech po upałach, pod wieczór się wypogodziło, teraz jest 17 stopni. Widziałam w jednym z przydomowych ogródków piękne liliowce, żólte i pomarańczowe, a na osiedlu pachną lipy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ewa2, liliowce na gumnie są zachwycające. Dotąd nie znałam ich osobiście i nie wiedziałam, że są aż takie piękne! Jak dla mnie piękniejsze niż lilie. Nasze lipy sa obsypane kwieciem i pszczołami.

   Usuń


 8. Elu u mnie też zerknij, bo ja też pokazałam, choć u mnie dopiero nastąpi eksplozja. Jakie towdzięczne roslinki, ledwo wsadzone, a już cieszą oczy kwiatami.

  OdpowiedzUsuń
 9. Liliowce zachwycające :)
  Hana następnego posta możesz zrobić z tych zdjęć co to Ognio na fejsie dzisiaj pokazał.
  Ten niebieski sopel z wazonu bardzo mi się podobuje, kapitalny pomysł :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Marija, taki miałam zamiar, ale Ognio pokrzyżował mi plany:(

   Usuń
  2. Możesz zdublować, przecież na fejsie jest tylko mała garstka kur.

   Usuń
  3. Marija, coś wymodzę i od siebie dorzucę, chociaż takich zdjęć nie umim robić.

   Usuń
  4. Hanuś jest tyle rzeczy które umiesz, że zdjęcia możesz spokojnie zostawić Ognio :)
   No a on musiał siem pochwalić takie prawo artysty :)

   Usuń
  5. Marija, ja mu tam nie żałuję przecie, tylko dwa razy teraz będziesz musiała gumno oglądać:)))

   Usuń
  6. Spoko Hana Waszego gumna nigdy za wiele :)

   Usuń
 10. Hana widziałaś się z Kalipso?

  OdpowiedzUsuń
 11. Marija, niestety nie zobaczyłyśmy się. Ja mam masę roboty, a w czwartek, lub piątek jadę na kilka dni do mamy. Muszę wszystko ogarnąć zanim pojadę, bo potem się nie pozbieram. Kalipso była w P-niu chwilę, plan zwiedzania mieli napięty. Jedno popołudnie na Poznań, Kórnik i Rogalin. Mogłybyśmy zobaczyć się przez chwilę, albo Kalipso musiałaby zrezygnować ze zwiedzania. A i dla mnie to 200 km w tę i nazad i tylko na chwilkę, a zejdzie cały dzień. No nie dałam rady... Co się odwlecze, to wiesz.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak takie wycieczki z reguły maja kursgalopkę ;)
   Mówiłam Kalipso, że od Ciebie do Poznania jest kawałek drogi, ale jak mówisz co się odwlecze to nie uciecze :)

   Usuń
 12. A ja się dzisiaj objadłam na działce truskawkami, powyrywałam z furią sporo chwastow, a potem rozsiadłam się w leżaku, nalałam sokawki do kubeczka, wyciągnęłam francuskie z malinami, wymieniłam z somsiadkom opinie jak błogo na działkach w taką pogodę i to było moje dziesiejsze małe szczęście.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo przyjemny dzień. A ja przed chwilą wylazłam spod kroplówki.

   Usuń
  2. Mika kroplówki to niestety nie jest szczyt szczęścia, mam nadzieję, że jakoś sobie ten czas umiliłaś.
   Ciepłe myśli przesyłam♥

   Usuń
  3. No tak wyjszło. Za to do piątku spokój:)

   Usuń
 13. A teraz dreptam do alkowy, dobrej nocy Kurencje!

  OdpowiedzUsuń
 14. Żegnam się na noc, jutro muszę wstać wcześniej. Miłych snów i dobrego wypoczynku Kurki.

  OdpowiedzUsuń
 15. Dobranoc Kureiry! Nie gdaczcie przez sen!

  OdpowiedzUsuń
 16. lelujowce piekne! Moja coreczka pierwszy raz w zyciu zlapala sie dzielnie za porzadne ogrodnictwo balkonowo-tarasowo-trawnikowe (mieszkaja na 1. pietrze, maja tarasik, schody i kawalek fajny ogrodka). Namowilam ja i kupilam pare doniczek i cebulek itepe i dziecko sie tym zajelo. I ma tez pomaranczowe, u nas nazywaja azjatyckie lilie. Ale u Was to tego musi byc duuuuzo i w roznych kolorkach jak zademonstrowal Ognio na obrazkach.

  p.s. Gumno i chalupa cudnie obrosnieta dziwkim winem sa wspaniale - harowka owocuje!!

  OdpowiedzUsuń
 17. Też się zachłysnęłam Rajem na fb i nawet rozmawiałam z Ognio. Obiecał mi niebieską ławeczkę jutro i zapraszał na tę ławeczkę. Hanaaaa były buziaki ode mnie? Obiecał wycałować.
  Ania Bezowa

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie wiem Aniu, jak będzie z ławeczką, deszcz pada.
   Wycałooował.

   Usuń
 18. Miko, jestem Ci bardzo wdzięczna za ten post, piękny, mądry, a ta wizualizacja przecinających się kręgów i zamianie jednych w drugie- ach, toż to sama życiowa prawda.Blogowa prawda ;)
  Kurki- Wasze komentarze też piękne i mądre.
  Ja nie mam właściwie nic więcej do dodania, wszystko zostało już powiedziane. Kurnik to wyjątkowe miejsce w blogosferze, w którym autorki bloga utworzyły piękne, dobre miejsce dla nas i w którym my wszystkie razem tworzymy razem jeden wielki krąg, jedną nierozerwalną całość.
  Mało mnie tu teraz, bo walczę o swoje szczęście i mimo że idzie ciężko, bo rusz kłoda pod nogi wpada, to staram się cieszyć tym co mam, a jak mi źle, to zawsze tu wpadam, by naładować baterie, by z Wami się pośmiać, przegonić smutki.
  Jakie to szczęście, ze do Was trafiłam :)

  PS. wklejam drugi raz , bo mnie zjadło ???
  Liliowce przepiękne!!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sonic, kłody pod nogami były, są i będą. Bez kłód nie poczujesz szczęścia z powodu tego, że ich nie ma:)

   Usuń
  2. Sonic, bardzo ci dziękuję za te miłe słowa, to dużo dla mnie znaczy, naprawdę.
   Cieszę się, że pomagamy ci naładować się energią:)) I życzę, żeby te kłody stały się nic nie znaczącymi słomkami...

   Usuń
 19. Witojcie Kury,
  u nas szaro , chłodno i wieje mocno, gałęzie odłamane leżą na całym trawniku, wszystko się gnie, ale na szczęście, nie wszystko się łamie. I chyba padać będzie...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Paczajcie Kury, u Agniechy wichur z przeszkodami, u Ewy piękny, rześki dzień, a u mnie siąpi.

   Usuń
  2. A u mnie słońce cały dzień!

   Usuń
 20. Dzień dobry w piękny słoneczny poranek. Rzeźko, koło 20 stopni, mam nadzieję, że dużego upału nie będzie.
  Dobrego dnia Kurki i dużo małych szczęść na początek dnia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. a mysmy nie zdazyli poleciec na plaze...dlaczego ten dom musibyc taki zasyfiony, ogarnianie zajelo mi 2 godziny, bo i pranie wyjelam, wlozylam, wlozylam do suszarki, a to kupe prasowania GDZIES trzeba byo odlozyc (wiekszosc slubnego, wiec niech on szuka miejsca!), okazalo sie, ze suszarke trza bylo przeczyscic, a przy okazji przypomnialo mi sie, ze mam jakies niekreslone kawalki kurczaka, to pomyslalam, ze postawie na rosol i bedzie orientalna zupa. jak wstawilam, to sie okazalo, ze to nie skrzydelka a filety z udek, no to naszykowalam pozostale rzeczy potrzebne do paja z kurczaka, pieczarek i boczku, no to przy okazji wyjelam kapustke i inne detale na kolesuawa, jak to robilam, to zauwazylam, ze awokada kupione okazyjnie i tanio, ale niestety 5 dni temu, laezy obrobic z pseudoglacomole, bo obiecywalam i sie slubny czepial o to. No to zrobilam. Jak zrobilam, to trza to zjesc szybko, zeby awokado nie sczernialo, bo nie wszedzie cytryna doleci. zostalo mi pol cytryny, to zrobilam sobie napoj orzezwiajacy a la knajpa kolo Gosianki (natka, sok z cytryny, woda, sok jablkowy). orzezwiac nie ma z czego, bo wtedy zaczelopadac i temperatura spadla do ok 12-13 stopni. No to poszlam na gore wybebeszyc dwie glowne szuflady w biurku i teraz z przerazajaca swa wielkosci duma moge doniesc, ze jedna szuflada jest zapakowana papiurami etc etc do 3/4 - i mieszka tam suszarka do wlosow. Bo chce. a druga nawet w polowie jest pusta...chyba z rozpedu zlapie sie za taka jedna narozna szafke na kolku, w kuchni, bo tam mieszkaja mamuty i pterodaktyle, czyli dwa pudla przypraw a nizej jakies podejrzane platki sniadaniowe. Ptaszki to dostana. ale przyprawy, podejrzewam, niektore sa na etapie kamienia lupanego. nie bede lupac tylko wywale. prosze teraz cmokac z zachwytu jaka jestem gospocha :P

   p.s. bede dzis probowac po raz enty mleka nie z mleka, ale bedzie przemycone w deserze mlecznym....moze przezyjemy. moje podejscia do mleka bez mleka sa ciaglym pasmem rozczarowan....ale ciekawa jestem dalej.

   Usuń
  2. Rety, zadyszki dostaję jak Ciebie czytam.
   Cmoktam wedle życzenia, dzielna Gospodyni z Ciebie.

   Usuń
  3. Ewa2 - ja tez, z tom zadyszkom...

   Usuń
  4. Krysiu,obejrzyj minimalizm Japończyków.To mój niedościgły cel, bez klamotów,wziąć domek na plecy jak żółw;)Hanna
   http://businessinsider.com.pl/lifestyle/minimalistyczne-domy-japonczykow-galeria/s1vd1cj

   Usuń
  5. Jestem pod wrażeniem, bo moje szuflady wszystkie czekajom, żebym była dobrom gospodyniom, no ale jeszcze chyba poczekajom dłużej, hrehre. Dzisiaj byłą akcja coby wysłać szczynkę, akcja siem powiodła:)))

   Usuń
  6. a ja tak bym chciala skrzyneczke ale nie mogie...tu to mam dziure w drzwiach na listy i pewnie ktos by rabnal jak jestesmy w Polsce, a tam by ktos rabnal jak nas tam nie maa...przylutowac? Zrobic z niej elektrycznego kowboja? To by elepstyka lapala i kopala biednego listonoge. I tak w kolko macieju...

   Hanna - straszne....chyba nawet jakbym byla jako ten slimak to i tak bym miala z 10 razy wiecej rzeczy. Minimum...atm w tym wnetrzu brak przede wszystkim rzeczy OSOBISTYCH...ja bym az tak nie mogla....

   Usuń
  7. Hania - moze jak bedzie padalo to Cie najdzie na te szulady....u nasz sie przetarlo i mam i pogode i szuflady ;)))

   Usuń
  8. Myślę, że ktoś wymyślił te szuflady, żeby mógł być w nich bałagan. Bo przecież nie som otwarte, tylko zamknięte zwykle. Co z oczu to z serca, hrehre.

   Usuń
  9. a potem znowu wraca i kole w oczy (jak szafa...albo szafa z butami) jak sie chaliera nie chce domknac!!

   Usuń
  10. Cholerka, moje szuflady to czekają od zimy... Opakowana, jak zwykle nie wiem, gdzie jesteś??? Zmęczyłam się samym czytaniem...

   Usuń
  11. Oesu, musicie nawijać o tych szufladach? Hania z Z. ma rację. Po to som, żeby w nich bajzel schować!

   Usuń
  12. wyraznie poczebuje wiecej szuflad. postawie je sobie w koncie, jedna nade drugo, pod sam sufit (taki zapiecek bedzie) i zawale rupami, a w domu i tak sie nie zrobi luzniej...

   Mika - jestem tu a nie tam. ale znowu pojade tam, za 2 tyg.

   Usuń
  13. Opakowana dla jasności. Jestes na gumnie nr 2. To będzie tam, a nie tu;)

   Usuń
  14. Czemu Ty tak mleko bez mleka? I w takim razie co wymodzilas?
   Wiesz dzisiaj to chyba był taki dzień potrzeby porzadku, bo i ja troszkę ogarnęła dzieciowe szafy I szuflady. I taka minigarderobe która nią jest bo jest tam skład wszystkiego. I odgruzowalam ten sklad, na wolnym Rafale zamieszkały ręczniki. Na drugim zamieszka pościel i tym sposobem w szafie w pokoju przybędzie miejsca na moje rzeczy:). O butach nie wspomnę, bo te nadal w większości pomieszkuja w kartonikach, gdzie tylko się da;)

   Usuń
  15. Kurde regał Hano regał ale może mieć na imię Rafal;)

   Usuń
  16. o mamuniu,tom się uśmiała z tego Rafała;))))))))

   Usuń
 21. Dziędobry Kurkom, u nasz wiecej chmur (grubszych) niz nie, ale slonko chce sie przebijac, wichurek i temperatury na spacere na plazy w kurteczce anty-deszczowej. Ciekawe ile szkla morskiego znajde...u mnie zbieranie tego to jak grzybobranie ;) oko w dol, zapominam przystawac i sie napawac morzem...

  ale teraz to lete ponapawac sie znowu haninym i ogniowym gumnem :)

  OdpowiedzUsuń
 22. I u nas robi się ładnie; dzień dobry!
  Przepiękne liliowce:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Opakowana, ja tak mam w lesie, niekoniecznie podczas grzybobrania. Wypatruję ciekawych gałęzi i innych korzeni.

   Usuń
  2. Czołgiem Ninko! U mnie ciemno i siąpawka.

   Usuń
 23. Słuchaj no Hano, Prezeskuro jedna, nie myśl sobie że się wykręcisz, bo wrzuciłaś nowy post, to w starym już nie musisz odpowiadać na dręczące mnie pytanie; dlaczego W OPONKĘ???

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Agniecha, miałam Ci tam wyłożyć co i jak, alem zapomniała. Otóż treści kryjące się za powiedzeniem "pierdnąć w oponkę" były dla mnie tak oczywiste, że nie dopytywałam. Wątpię zresztą, czy były teść potrafiłby mi te konotacje objaśnić.
   Dla mnie czynność pierdzenia w oponkę jest tak skomplikowana i niepotrzebna ze względu na znikomą użyteczność czynu w stosunku do stopnia jego trudności, że wg mnie oznacza kawał dobrej, nikomu niepotrzebnej roboty. Jaką siłę miałoby powiedzenie "pierdnąć np. w karton"? Bardzo przepraszam co wrażliwsze Kury.
   Jesteś usatysfakcjonowana?

   Usuń
  2. Myślałam,że to o krasnoludku

   Przyjeżdża na stacje benzynową krasnoludek:
   - Poprosze trzy kropelki benzyny.
   Sprzedawca na to
   - I co może jeszcze napierdzieć w oponkę?

   Hanna

   Usuń
  3. scierke prosze do obtarcia glutow i lez - zasamarkalam sie i zaplakalam ze smiechu!

   Usuń
  4. Agniecha czułam, że Ty od tak się nie dopytujesz:-)
   Opakowana jak nic gacie koło somsiadki powiesi?

   Usuń
  5. No patrz CzeKo - kto pyta, nie błądzi.:-)

   Usuń
 24. U nas słonecznie i ciepło wiatru na razie nie ma.
  Liliowce urody wielkiej, podziwiam u sąsiadki u siebie nie mam, przeczytałam że są trucizną dla kotów, nawet pyłek z lilii wylizywany z futerka może się skończyć chorobą nerek a nasz kotuś ostatnio po działce hasa pilnowany przez sunię. :)Te skoki te "ataki" spod krzaczka, czysta radość życia. :).
  Miko dobre myśli do Ciebie lecą, oby jak najmniej kroplówek, szpitali czy innych podobnych "atrakcji".

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Elko, praktycznie każda, albo prawie każda roślina jest dla kotów (i nie tylko) trująca. W zasadzie wszystko co rośnie i kwitnie w naszych ogrodach jest co najmniej szkodliwe (bukszpan, ciemiernik, begonia, azalia, dławisz i mnóstwo innych, a niektóre z nich są śmiertelnie niebezpieczne (cis, fasola ozdobna, jaskółcze ziele, konwalia, pestki jabłka, rączniak, kalmia). Nie sposób mieć w ogrodach wyłącznie rośliny, które niczym i nikomu nie zagrażają. Jedne szkodzą kotom, inne psom, jeszcze inne ludziom, pszczołom, ptakom... Koty może instynktownie nie dobierają się do większości roślin, właściwie do żadnych, poza trawą i kocimiętką.
   Pięknego dnia, Elko. U mnie pada, ale to dobrze, nie martwi mnie to. Tyle tylko, że zielsko w natarciu.

   Usuń
  2. Elko, groźne są lilie, nie liliowce. i naprawdę zachęcam do zapoznania się ze sprawą, bo stanowią dla kotów zagrożenie śmiertelne. natomiast liliowce są bezpieczne.

   Usuń
  3. Tak wiem że sporo roślin jest niebezpiecznych dla naszych futrzaków. Weterynarz napisał ze lilie i liliowate dlatego tak napisałam. Nasz zjada żubrówkę i perz a w domu trawę cytrynową i owies, gdy zasieję. Zastanawia jak żyją koty które nie mają domów i bliskich ludzi dbających o nie :(. Może nie zjadają tych roślin ale przecież futerka myją.
   Teraz chmury a my już podlaliśmy w ogródku. :)

   Usuń
  4. DOCZYTAŁAM :) lilie cebulki, liliowce bulwy. :))

   Usuń
  5. Moja dawno już nieżyjąca kicia uwielbiała objadać listki zielistki z doniczek. Zielistka jest generalnie bardzo zdrowa, bo pochłania szkodliwe promieniowanie z komputerów i tv.
   Elko , nieustanne dzięki za dobre myśli, które też do ciebie ślę zwrotnie.

   Usuń
 25. Witam Kurnik w słoneczny, już niestety dla mnie, gorący poranek.
  Mika, gratuluję, kolejny piękny, mądry post.
  Hana, kwiaty cudne, w oryginale, jakby to powiedzieć aż soczyste:-) Podejrzałam zdjęcia z gumna na fb, piękne, piękne!


  WIADOMOŚĆ OD Elżbiety:
  Pozdrawiam serdecznie cały Kurnik. Nie ma mnie, mam problem z komputerem, ale czytam WSZYSTKO z telefona:-)
  Miko temat postu wspaniały, Twój wpis piękny, komentarze dziewczyn wzruszające.
  Hano, Mnemo jestem szczęśliwa, że moje kwiaty spodobały się, a teraz dygam z uśmiechem dziękując Ognio za piękne zdjęcia.
  Pozdrawiam, życzę miłego dnia i mam nadzieję do szybkiego napisania:-)
  Elżbieta J.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Azalko, liliowce SĄ soczyste, trafnie to ujęłaś. I mięsiste. I takie piękne, że nie przestanę się zachwycać.
   Ognio na fb popsuł mi szyki. Ośmielił się pokazać zdjęcia bez konsultacji!!! Dasz wiarę???

   Usuń
  2. Elżbieto J., bardzo się cieszę, że się odezwałaś! Podejrzewałam, że oderżli Ci internet, czy cóś.
   Dobra, to czekamy aż wrócisz.

   Usuń
  3. U mnie słońce od rana, w nim teraz 35 stopni.

   Usuń
  4. o matku bosku...znowu przesada i tu i tu....

   Usuń
  5. Azalko, Elżbieto, bardzo mi miło, naprawdę:))
   Elżbieto, czekam na twoje liliowce na jesieni, ja się też będę chwalić w przyszłym roku. Na razie moja jedna sierotka pomarańczowa zaczyna kwitnąć:)

   Usuń
  6. Krysiu pogoda ideał. Teraz przyjemnie 19 stopni mozna spać bez zadyszki:).

   Usuń
  7. o mamuniu...ideal...jak dla mnie to tak mogloby byc z 8 miesiecy w kazdym roku...moze nawet wiecej. i nne temperatury tylko dla urozmaicenia od czasu do czasu.

   Usuń
 26. Hej Kurniku :)

  Miko, oby jak najmniej tych kroplówek ... osobiście nigdy nie miałam i niech tak zostanie już, ale domyślam się, że to średnio przyjemne, chociaż bolesne chyba nie jest? Chłop mój raczej nie narzekał na bóle.

  U nas będzie chyba padać, bo zachmurzyło się, ptaki głośno śpiewają, pociągi słychać, jakby zaraz za blokiem przejeżdżały ...
  A ja dzisiaj składałam od rana zeznania na policji, do banku się jeszcze nie dobiliśmy, ale może dzisiaj się uda, albo stacjonarnie, albo na infolinii - chociaż i jedno i drugie wymaga anielskiej cierpliwości. Zgłoszeń mają już 150, a okradzionych jest na pewno więcej, bo my z Chłopem liczymy się podwójnie, mając wspólne konto. A ilu jeszcze nie sprawdziło i się nie zgłosiło, to tego nie wie nikt.
  Robi się nieciekawie w tym cholernym mieście, a wszystko przez wielką fabrykę pod miastem, bo oprócz ludzi do pracy, zjechało się tałatajstwa z całego świata, jak się okazuje, które ma szansę na ukrycie się i kombinowanie, a nie uczciwą pracę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję Lidio, kroplówki nie bolesne, tylko męczące, bo trwają do 2 godzin a potem jeszcze 1,5 godziny latanie na siku co 15 minut, bo to na odwodnienie. Ale robią swoje:) Dobrze, że w domu:)
   Strasznie mi przykro z powodu waszych kłopotów, to jakaś akcja złodziejska na wielką skalę! Oby ich namierzyli!

   Usuń
  2. ojej, Miko, przeczytałam, że chyba wczoraj miałaś kroplówkę późnym wieczorem. to gdzie Ty teraz jesteś, w szpitalu czy ambulatoryjnie Cię leczą i potem musisz po nocy wracać?

   Usuń
  3. Nie, nie Tempo, ja jestem normalnie w domu, moja koleżanka lekarka przyjeżdża do mnie i mnie kroplówkuje. To są takie na odwodnienie, na obrzęki nóg.

   Usuń
 27. Lidka, u nas pada od rana.
  Ten przekręt to wina banku? Zabezpieczeń gównianych? Jest szansa na odzyskanie kaski? Bank powinien chyba byc ubezpieczony na taką okoliczność?
  Ogólnie rzecz biorąc świat psieje z godziny na godzinę. Oszukują wszyscy - od pani na rynku, która sprzedaje na pół zgniłą np. fasolkę, po przedstawicielstwo światowej marki kosiarek i pił, jak się właśnie okazało, kosiarka się zepsuła, a grzebanie w bebechach pokazało zdrapany numer fabryczny i silnik za słaby w stosunku do reszty. O bankach szkoda gadać, oszukują w majestacie prawa i pieniędzy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hano, jak tam mój bruk, jako że ty znawca to mi klikniesz jakiś koment, czy może być czy też wywalić wszystko?. Ale masz pięknie wedle domu,tylko siedzieć i patrzeć.

   Usuń
  2. Alina, dzie ten bruk???

   Usuń
  3. No właśnie? Polecialam obejrzeć A tam nie ma. Post o Zawoi bardzo lubie, bom sama tam lazila I bylam zachwycona:) , no ale miał być bruk I może troche nowego gumienka?

   Usuń
 28. dzień dobry, Kury!
  ja się jeszcze do rozmów nie nadaję, więc tylko pozdrawiam cały Kurnik z przyległościami.
  Miko, zdrowia!
  poruszyłaś ważny temat i pięknie o nim napisałaś. ze swojej strony mogę dodać, że nie zastanawiam się nad tym, czy JESTEM szczęśliwa. natomiast regularnie BYWAM. przynajmniej kilka razy na godzinę.
  Lidio, mam nadzieję, że odzyskacie pieniądze.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tempo, kochana, zdrowia, zdrowia i szczęścia też!!!

   Usuń
  2. TG A Ty jakimś szpitalu rezydowalas czy tak na dochodne? Pewnie też jak Mika pokutaś?

   Usuń
  3. pokuta owszem, ale przyzwyczajonam. tylko do szpitali się nie przyzwyczaję, nasze kontakty skracam jak tylko mogę :)

   Usuń
  4. Oj to współczuję, ja omijam szerokim łukiem. Choć za miesiąc mus zawieźć chłopa na 3 dni do Garwolina na rekonstrukcje więzadeł. Oj nacierpi się, bo ponoc doprowadzic później noge do formy to bardzo bolesne.

   Usuń
  5. Szpitale fuj i precz!

   Usuń
 29. Hejka Kurki, u mnie jak na razie pogoda idealna, cirruski wysoko na błękicie.
  Hana, lilie ślyyycznee, też kiedyś miałam białe, ale któregoś lata zanikły.Wiele sobie w ogrodzie odpuściłam, nie mam pomocników,bo pan mąż nie lubi gardeningu,ledwo trawę skosi.
  A świat rzeczywiście psieje, u nas niedawno wysadzili bankomat.Pzdr Hana

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Errata, zjadłam jedno n;))Hanna

   Usuń
  2. Hanno, a gdzie ty mieszkasz? U nas czy gdzieś za granicami?

   Usuń
  3. A juści, u nasz, u nasz pod Warszawom, z chłopem, dwoma synami,psem i kotem;)Jeszcze się do końca nie mogę rozeznać na waszym blogu,która jest która kura.Miko,czy mogę zapytać czemu te kroplówki? Niemniej zdróweczka życzę.Hanna

   Usuń
  4. na moje oko to Ty, Hanna, mieszkasz NAD Warszawa, ja jestem pod. i wrecz prosto w dol!

   Usuń
  5. Hanno A od kiedy nawiedzasz Kurnik? Mnie polapanie się w Kurkach szybko poszlo, bo one bardzo życzliwe som. Gorzej z gdakaniem, nadal się uczę.
   Zdecydowanie musisz być NAD.
   Pod jest Opakowana A tuż za nią ja:)

   Usuń
  6. Hanno, kroplówki na odwodnienie muszę chwilowo, ale w domu.

   Usuń
  7. Sorki,wczoraj zachrapałam, ale dziś proszsz poranna kawa,kto z mlekiem kto bez?
   Czeko,kurnik wpadł mi o oko jakiś czas temu,śledziłam nieregularnie,od czasu artykułu(czyjego?)o wyższości soli Wieliczka nad importowaną,kiedy to było?
   Opakowana, znaczy się jak zacznę pode mną kopać,to się do was dokopię?Do piekła was moje kochane wysłali czy jak?;)Hanna

   Usuń
  8. Hano dla mnie 2 łyżeczki kawy 1/4 wody, 3/4 mleka bez cukru proszę:)
   To mówisz ze stolica to taki czyściec będzie? Znaczy się grunt neutralny?

   Usuń
  9. Dobrze powiedziane,Czeko,czyściec,bliżej 1 kręgu, tzw.przedpiekle u Dantego;)
   Już na nogach?Drożdżóweczkę do kawki?
   Hanna

   Usuń
  10. Od 6:10. Syn wstał wiec ewakuacja żeby córcia pospala. Mam jagodzianke:)
   Kawa zrobiona od godziny ale nadal nie mam kiedy wypić. Poranki z moim synem to przeprawa bo właśnie zagubiona dwójka przebija dziąsło.

   Usuń
  11. Hanna - sol byla, ho ho, conajmniej rok temu - to Ty juz weteran, ZBOWID zupelny!!
   jak w kuli ziemkiej jest zakret i zaokraglenie akuratnie kolo Ciebie to kop! tak jak na tym filmie, gdzie mieli platforemki na koleczkach i sznureczku a ziemie wynosili pod kapotka i rozrucali rownomiernie to tu to tam.
   jakie pieklo, u mnie slicznie i slonko swieci jak ma ochote, a co u CzeKo to widac u niej na blogu .
   Czeko - pijemy ta sama kawe?? choc u mnie sklania sie do 1/3 - 2/3....jak mi slubny zrobi kawe to za slaba (nie wiem czemu az taki chitry) i parze sie, bo jak chlusne w otwor gebowy i JAK mnie oparzy to ho ho ho... lubie MOCNA i niegoraca. ze wstydem przed purystami kawy przyznam sie, ze rano pije platiskowa kawe. ale pijam taka tylko do poludnia. Hierbatkie zaczynam od poludnia i jak jest odwrotnie to mnie brzuch boli. jak od za slabej kawy badz herbaty. p.s. wieczorow poro pije prawdziwe espresso.

   Drozdzoweczke biere. a z czem?
   a na nogach to jestem od godziny - sliczniusia pogoda.

   Usuń
  12. No mogę pić. Padł po pół godziny płaczu. Tylko ten jego płacz jest taki że sąsiedzi mogą opiekę naslac:-)

   Usuń
  13. ;))
   Też mnie od herbaty kiedyś brzucho bolało,w ogóle te moje flaki so kapryśne,raz im szkodzi raz nie,pracujo jak chco.Kawę stary rano zaparza w kawiarce takiej na 2 filiżanki,uzupełni się mlekiem i wystarcza na pierwsze otrzeźwienie.Chcę kupić express do kawy, ale mam spore wydatki z wymianą okien,więc muszę się wstrzymać.Tera lecę jak zwykle do lidla,a nie mam pomysła na obiad;)
   Czeko,znam ten ból,mój starszy to teraz prawie w wieku starokawalerskim,ale też mi dał w dziecięctwie popalić;)Hanna

   Usuń
  14. CzeKo - te dzieci to tak specjalnie...jak nasz pierworodny dostal szauu na lotnisku (naprawde tego w sumie nie robil, tylko od czasu do czasu) i sie rzucal po kamiennej podlodze, to ja po dluzszej przegrywanej chwili, schowalam sie za wielki slup i czekalam. jak sie zorientowal, z enie ma mamy to wylaczyl syrene i wygibasy. zgodnie poszlismy do lazienki, zmyli co sie dlo i w najlepszej komitywie poszlzismy dalej. slady czekolady i slady kurzu na tekstyliach tylko zostaly...troche jak ten czas, keidy zabralam 4 dzieci i wymylam i schlodzilam we fontannie....
   a sumsiady pewnie tylko kiwaja glowa majac jakies niejasne wspomnienia, hrehrehr.
   tak jak zylismy zgodnie bez maszyny do kawy latami, tak 11 lat temu dostalismy na parapetowe daczy drogi express do kawy...no i nie chcial dzialac bardzo szybko po dostaniu. I stal....stal...stal...az wreszcie slubny, z braku zajec, zaczal czytac instrukcje i robic kawe....co dalej to chyba mozna sie domyslec, rhehrehre i expres jest na tyle dobry, ze JESZCZEmozna dostac czesci zamienne. no i z rozpedu tu kupilim sobie pod choinke maszyne - prosta etc choc pewnie bym nie wiedziala ktoren prztyczek prztyknac, ale mam takie te co to sie stawia na palniku i sika, prycha do gornego naczynka zelaznego kawe, ale nie spakuje tak jak pwoinna i nie wiem dlaczego...woda? kawa? ja?

   Lubie Lidla bo maja szwarcwaldzko szynkie a ja lubie bardzo. I bardzo porzadny cheddar insze sery i chleb! chleb! na obiad zrob dobry makaron z zywym czosnkiem, dobra oliwa i dobrym tartym serem. do tego jakas salata i obiad jak zywy! i kisiel z zywych owocow....mmmmm a zajmuje wszystko jakies 15 minut :)))

   Usuń
  15. Jutro zrobię makaron,dziś takie cuś jak leczo czy raratui, bo u miejscowego chłopa kupiłam malinowe pomidory i jakaś papryka mi marszczy na oknie.Mamy podobne gusta kulinarne,uwielbiam sery.Ale czułam jak mój cholesterol się dziś ucieszył, jak nie chciał się camąbe wbić kasę.I oglądałam się na boki czy mnie lekarka nie śledzi.
   Co te lotniska majo, że i mój mi takie rozrywki uskuteczniał?;)Hanna

   Usuń
  16. Hanna, a zajrzyj ino do zakładki "Rzepisy EKG". Znajdziesz tam takie różne dla kulinarnie średnio rozgarniętych. Polecam łososia z porami wg Kasi Alzackiej. 10 minut roboty i tyleż pysznego jedzenia.

   Usuń
  17. Rzepisy sztudiuję a jakże, wpadł mi w oko uosoś z cebulową konfituro, wszystko co cebulowe mój Piotruś łyka bez popitki,chyba dziadek mu wyrobił takie ostre smaki kiełbasiano-cebulowo-korniszonowe polane musztardo.Brr.. aż mię otrząsło, bo od przedszkola na zapach kiełbasy, parówek i mleka mnie mgli,że o ciąży nie wspomnę;)Hanna

   Usuń
  18. Hanno - to ja jestem TAK z Piotrusiem - od urodzenia glownie smazone na bazie cebuli, smazonego sera, na to sadzone jajo i wiadro ketczupu i czasem musztardy, korniszony i marynowane grzybki - do wszystkiego, na szczescie jadalam tez kiszona kapuste i ogorki i jakies witaminy we mnie w mlodosci weszly, bo inaczej to kapota!
   no i wydrapywanie wyskrobin patelnianych...ach!
   cale dziecisnstwo jadlam chleb (jak juz zaczelam jesc chleb...) na to grubo smalcu ze stwartami, na to cebula, na to kiszony ogorek...az mie sie lza w oku kreci!

   za to pamietam tez, tak dla kontrastu, jak komisyjnie we mnie wmuszali sok z marchewki - pamietam jak sie biedna niania meczyla, tarla sobie palce, przez gaze wyciskala te marchew i japko...tylko po to zebym nad tym siedziala godzine....i pamietam zupe marchewkowa...to byla jedna z dwoch strasznie znienawidoznych potraw (kolo zupy cytrynowej...no i bawarki, ale to inny dzial chyba). Teraz zupe marchewkowa uwielbiam. ale pierwszy raz od dziecinstwa sprowalam jakies 10 lat temu i sie zdziwilam....

   mam dzies rzepis na artystyczna kielbase - z cebula, majerankiem, japkami i sliwkami suszonemi. genialne, ale moze nie dla antykielbasianej frakcji...

   i musze sie ze wstydem przyznac, ze nie lubie potraw z rybami . lubie tylko wszelakie ryby smazone/pieczone i wedzone, ale nie w makaronie. jedyne co chetnie robie to takie kotleciki z kartofli i tunczyka i paj z tunczyka, cebuli, pieczarek i jaj utwardzonych w serowo-bialym sosie pode ciastem kruchem badz innem.
   ale slowo harcerza - probowalam polubic makaron z rypkom dowolnom...i nic. Zupelnie jak krewetki i te inne robactwo morskie. I sledzia...

   cebulowa kąfitura jest cuuudna..

   a dzem badz gararararetka pigwowa ze serem jakims dobrym twardym i krakersikiem....oooo tak! wreszcie znalazlam ser godzien mej uwagi serojada w Polsce - Bursztyn!!!!!! wszystkie te morskie, krolewskie edamskie etc smakuja tak samo!

   Usuń
  19. Ale z Was artystki kulinarne,ja pierdziu!!!:)))Za chińskiego cara nikt mnie do kuchni nie zagoni.Jem to przy czym jest jak najmniej roboty.Wolę słone niż kwaśne.Jak będę na urlopiku w R.to Dziewczyny będą gotowały,żebym ja mogła zjeść porządne jedzenie.Lubię tooo.:)))Ja robię jako przynieś,podaj,pozamiataj i pozmywaj.Co wcale nie znaczy,że jak muszę gotować czy coś zrobić w kuchni to nic mi nie wychodzi:)

   Usuń
  20. :DD Przybij piątkę,Krysiu!Miałam identyczne dzieciństwo,a słowem najlepiej zapamiętanym było "łykaj i otwórz buzię", te smętne godziny spędzone nad jajkiem na miękko,nad mielonym,to grzebanie w talerzu i moje męczeńskie spojrzenia na NICH,żeby się zlitowali wreszcie, podczas gdy na podwórku wrzask i zabawa.Mamcia ulegała,ojciec się nie dawał przekabacić.Smakowały mi jedynie naleśniki i do tego kakao, bo mleko natychmiast zwracałam.Moja ówczesna kotka po uszy była opita serwowanym jej przeze mnie kakałem;)Później polubiłam kartofle,jadłam je w nawet rosole;)Chleb kiedyś był pyszny,biegałam do piekarni, po drodze obskubałam ze skórki ze wszystkich stron, ale wszystko mi było wolno, bylebym tylko jadła.Pamiętam spalone garnki,jak robiłyśmy z koleżanką krówki:)Eh,to se ne vrati.
   Za rybami też nie przepadam i nie wiem co widzą w tych krewetkach z czarnymi oczkami.A pigwa, super, za późno ją odkryłam.Zasadzam się zrobić różne przetwory z pigwy m.in.kandyzowaną.Hanna

   Usuń
  21. Opakowana gdzie zakupiwalas tego Burszyna?

   Usuń
 30. Hej Kurki, witam po południu.
  Już po rzeźkim chłodku, z bezchmurnego nieba słońce przyświeca bez umiaru, 32 w cieniu, dobrze, że wiaterek lekki wieje. Kiedyś byłabym w taka pogodę szczęśliwa, teraz z tym gorzej. Moja starość nie lubi upałów.

  OdpowiedzUsuń
 31. Kobitki,z ostatniej chwili, leci na tvinfo reportaż o tragicznym losie zwierząt w Radzyniu Podl. Po prostu MAKABRA.Hanna

  OdpowiedzUsuń
 32. Fundacja Ex Lege się tym zajęła, po prostu obóz koncentracyjny dla psów, Hanna

  OdpowiedzUsuń
 33. Miko, kroplówki? Zdrowiej nam, proszę!

  OdpowiedzUsuń
 34. W dniu dzisiejszym odwiedzila mnie Kasia Alzacka. Stanowczo za krotko trwaly Jej odwiedziny, nad czym bardzo boleje.
  Zjadlysmy razem sniadanie, poszlysmy na spacer, potem zjadlysmy ciasto i Kasia musiala pedzic dalej.
  Bylam tak podekscytowana Jej wizyta, ze nie zrobilam zadnego zdjecia :(
  Jestem na siebie zua :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Fajnie żeście się poznały :) Znając Kasię to pewnie robiła zdjęcia, podzieli się z Tobą :) Ja ze zdjęciami też tak mam jak się z kimś spotykam, tak mnie pochłania towarzystwo, że nie mam głowy do robienia zdjęć :)

   Usuń
  2. Marija, Kasia chyba tez nie zrobila zdjec...chyba, ze ja w tym moim podekscytowaniu tego nie zauwazylam...
   Mus Jej wracac, trza zdjecia zrobic ;)

   Usuń
  3. Koniecznie musicie się na sesję zdjęciową umówić!

   Usuń
 35. Najpierw myslałam, że Ty bedziesz w Alzacji, ale mi się przypomnialo, że to Kasia bedzie z córcią swa w Londynie. Fajnie miałyście.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. no tak...a ja, jak zwykle dzies na peryferiach....ech
   fajnie ialyscie ze choc ten kawalek czasu...cos jak Marija i ja z Kurami na Pradze, z Grazyna i z Tempo...no ale apetyt zostaje na wiecej! wiecej!

   Usuń
  2. Opakowana trzeba zaspokajać apetyt przy okazji każdej bytności na uroczym gumnie :)

   Usuń
  3. Owieczko, Alzacja to moje marzenie, bardzo bym chciala tam kiedys pojechac.
   Opakowana, ja czekam na Ciebie TU i TAM :)
   Czasu dzis bylo malo ale ciesze sie, ze sie spotkalysmy :)

   Usuń
  4. Orszulka, no - i tu i tam mi strasznie nie po drodze...do kitu z tym...a Ty nie jezdzisz na wycieczki tu czy tam?

   Usuń
 36. CzeKo, chciałam wpaść do Cię z podziękowaniami za piękne pozdrowienia, a tam nowe porządki i drzwi zamknięte.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tempo, musisz napisać maila do CzeKo i ona ci przyśle zaproszenie do bloga, pod poprzednim wpisem tłumaczyła dlaczego tak zrobiła.

   Usuń
  2. Zaraz poszukam adresiku I wysyłam zaproszenie:)

   Usuń
  3. Znakiem tego masz dwa ostatnie wpisy do tyłu.
   Ogólnie to od jakiegoś czasu bloger po 7-12 godz od opublikowania postu pokazuje informacje ze jest.

   Usuń
  4. chyba więcej niż dwa. na razie nie rwę się do nadrabiania zaległości, bo jakakolwiek treść kiepsko mi wchodzi. ale przynajmniej już widzę co czytam ;)
   dziękuję :*, idę do skrzynki. szkoda, kurde, że tylko wirtualnej.

   Usuń
 37. Przykro mi się zrobiło z powodu pani Paradowskiej... Kolejna mądra osoba odeszła...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. tak. a parę dni temu Kondratiuk.

   Usuń
  2. i tak patrzę na starzejących się ludzi, którzy jeszcze przed chwilą byli młodzi i zastanawiam się, jak to możliwe. nie czuję tego upływu czasu.

   Usuń
 38. Janina Paradowska odeszła za wcześnie. Co to jest 74 lata? Dzisiaj to pełnia sił. Kurczę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Taaa,ten co nad nami jakoś"swoich"do nieba nie zabiera,a szkoda:(

   Usuń
  2. Niestety Orko, niestety:-(

   Usuń
 39. Dobry wieczór.
  Niedługo będę cudze niemieckie gumna obrabiać,to może strzele parę poglądowych fot:)

  Miko,no niech już te Twoje zdrowotne problemy pójdą w diabły,no bo ileż można! Zdrowia,kochana.Wyciumkaj Tropika.

  CzeKo, cudne te róże na otwartym blogu,takie ach,do zakochania.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dora dziekuje, te z ostatniego postu to niestety nie moje. Ale się nadrobi. Nazwy są. Imieniny niedługo to będę rodzinę informować co by z sadzonkami przybywali, a nie z kwiatem cietym;)

   Usuń
  2. Dzięki, Doro:)) Tropik wyciumkany, macha ogonem.

   Usuń
  3. Dora - jedziesz na roboty do bauera?

   Usuń
 40. Jolka M to gdzie się podziewa?
  Ciekawe kiedy Grażynka się odezwie po podróży pendolino?

  OdpowiedzUsuń
 41. Dobrej nocy Kurki! Nie gasze, bo pewnie jeszcze jakaś nocna zmiana zajrzy?
  Ja jutro odbieram paczuszka z książkami. Jedna z nich to encyklopedia róż 750 gatunków:)
  Trzeba szybko się wyspac;)

  OdpowiedzUsuń
 42. No dzie gasić! O takiej młodej nocy?

  OdpowiedzUsuń
 43. No właśnie.
  Mika, skrzynaczka idzie!!!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Możesz już u mnie zobaczyć, no chyba, że kcesz niespodzinkę;-)

   Usuń
 44. Jednak gasić. Zasypiaaaaaaam! Dobranoc!

  OdpowiedzUsuń
 45. Oessu, znowu po ciemku gramolić się będe na grzędę.

  OdpowiedzUsuń
 46. Nie po ciemku - jeszcze ja świecę.
  U mnie dziś był bardzo gorący dzień, ale dało się przeżyć. Jutro mam bardzo ambitne plany, może mi co z tego wyjdzie, a w piątek będę miała na cały dzień, na własność ośmioletnie dziecię, od której mam moją Bezę. Muszę coś wydumać, aby się nie nudziła.
  Dobrej nocki kochaniutkie, ide jeszcze co poczytać bo spać mi się niekce.
  Ania Bezowa

  OdpowiedzUsuń
 47. Bruk, i zdjęcia poleciały na maila na 3baby, już dawno, zaraz jak było plysssss

  OdpowiedzUsuń
 48. Dzień dobry. Słońce, słońce, niebo błękitne, parę zaledwie chmurek, 25 stopni.
  Miło jest wyść prosto z łóżka na balkon, ale jak pomyślę, że w południe będzie tam ponad 40 stopni to już się topię. Bratki już uschły, czas pomyśleć o jakichś upałoodpornych.
  Miłego dnia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzien dobry! U mnie podobnie, tylko stopień mniej, a niebo też błękitne z małymi obłoczkami:)
   Odporne to chyba tylko kaktusy I sanseverie, rojniki I rozchodniki. Ewentualnie jakies sztuczne? Teraz to niektóre takie że ciężko rozpoznać, że sztuczny póki się nie pomaca.
   Również życzę Wszystkim dobrego dnia:)

   Usuń
 49. Dzień dobry :)

  Odpowiadając, napiszę, że to ewidentna wina banków, niektorych przynajmniej, bo mają gdzieś zabezpieczenia. Kasę nam zwrócą, tylko musimy się do banku dobić i złożyć reklamację. Jest tyle ludzi w oddziale naszego, że nieporozumienie, a na infolinię można się dodzwonić i też to zrobią, tylko trzeba mieć duuuużo cierpliwości i determinacji. Zwłaszcza, jak nie ma się jakiegoś telekodu ....
  To jest makabra, jak daliśmy się wrobić w piny, sriny, kody ..... jak przychodzi co do czego, to i tak g....o dają.
  W moim zapowietrzonym mieście, w trzech bankomatach poskanowane zostały karty płatnicze. A mnie się wydaje, że firmy, które bankomatami zarządzają, powinny mieć jakiś wgląd w to, co się w nich znajduje i czasem je sprawdzić - to tak logicznie by było, nie?
  Ale nie jest. Pazerność, oszukiwanie - stare jak świat w sumie, tylko, że teraz przybiera inne formy.
  Kiedyś rabowano bezpośrednio na drogach, a teraz cichaczem w internecie np.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na razie jeszcze nie mam żadnej karty bankomatowej i konta osobistego też, cały czas się przed tym bronię, chociaż są sytuacje że by się przydało, no ale każdy kij ma dwa końce ;)
   I zgadza się, zmieniły się tylko metody rabunku.

   Usuń
 50. Dzień dobry kuriettom, u nas prawdziwe lato i to znowu jest obusieczne, mnie to lato by cieszyło gdyby nie moja mama, jej fiksacje i zmienność nastrojów, obrzydzają mi to lato, chociaż staram się nie dawać ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mario, a mamcia bardzo w leciech i biuściech?
   Hanna

   Usuń
  2. Mario namów mamę na lekarza, wiem, że to trudne. Mojej mi się nie udało, do tej pory żałuję, potem sama musiałam skorzystać z pomocy, moja siostra też. Wielu ludzi jest w depresji, a o tym nie wie, lub nie chce wiedzieć, to taka blokada, która się tworzy w człowieku na rzeczy pozytywne, stąd lęki i dziwne nastroje. Tylko, że bliscy cierpią bardziej, jakby podwójnie. Teraz wiem, że można to zmienić, bo sam poszłam do lekarza i innych też namawiam, którzy są w podobnej sytuacji, to działa!!! Pozdrawiam

   Usuń
  3. Haniu, jeśli demencja robi swoją robotę, to lekarz niewiele pomoże. Na zmiany w mózgu leku nie ma, niestety. Moja mama brała xanax, ale tylko ja otępiał i było jeszcze gorzej. Nastroje i fiksacje mają się dobrze. W tak słusznym wieku (92) takie leki mogą tylko zaszkodzić.

   Usuń
  4. Wiem, że każdy przypadek jest inny, ja mówię ze swojego doświadczenia, mi pomogły takie leki bardzo, dlatego uważam, że warto spróbować. Teraz są leki nowej generacji, nie otępiają, nie uzależniają, a człowiek nie zamartwia się na śmierć i patrzy na wszystko ze zdrowym dystansem. Ten xanax to nic dobrego, przeczytałam w necie o jego działaniu.
   Jak najmniej fiksacji, a najwięcej zdrowia i radości dla Mamy.
   Trzymaj się Hanuś:)))

   Usuń
  5. Wiem Haniu to wszystko, wiem. U mamy poza xanaxem były inne też, wszystkie psu na budę. Robiły straszne zamieszanie. Xanax mieszał stosunkowo mało. Wszystkie zaburzały zmysł równowagi i mama się po prostu przewracała obtłukując się. Taka labilność nastroju wywołana jest m.in. zmianami neurologicznymi, no i pfff... Mama nadal jest całkowicie sprawna i samodzielna (pod nadzorem). Czasem coś jej tam...
   Trzeba po prostu zintensyfikować nadzór i tyle.

   Usuń
 51. Ech Marija, to nie jest łatwe:(

  OdpowiedzUsuń
 52. Źle się zapowiada,źle. Lemurzyca Fabia wskazała na Portugalię,a kysz,a kysz, skuś baba na dziada!!
  Hanna

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ale jamnik wzioł polsko kiełbaske :)

   Usuń
  2. Matko, Ewa, jaki jamnik???

   Usuń
  3. A poza tym nie wirzyłabym lemurom. One jak koala jakby wiecznie narąbane. I powolne. Z lenistwa pokazala, bo pewnie bliżej było :)

   Usuń
  4. Co do lemurów to się zgadzam. Ale jamnik? Gdybyś była jamnikiem co byś wzięła? Kiełbasę, czy Portugalię?

   Usuń
  5. ;)Może i wredna, ale poprzednio wskazywała na zwycięstwo naszych i siem sprawdziło.
   Przypomniało mi się jak u nas witali piłkarzy hiszpańskich chlebem i solą,hehe.Wzion hiszpan ten chleb na tacy i śmiał się bo nie wiedział co z nim zrobić.Hana,teraz wyobraziłam sobie na tacy kiełbasę i Portugalię;)Hanna

   Usuń
  6. nieeee, to nie tak ! były dwa okienka, polskie i portugalskie, w którym były smakołyki dla piesa. I jamnik wybrał polskie, choć drogę doń miał dłuższą !

   Usuń
 53. Byłam w Zielniku u Hani, o rany jaka śliczna skrzynka, że też ja takiej nie mogę sobie zamówić!

  OdpowiedzUsuń
 54. Bacha, jakieś drzwi chyba masz? Może taką maniunią?

  OdpowiedzUsuń
 55. No mam ale na one nie moje prywatne to nie wolno mi w nich dziurek robić.

  OdpowiedzUsuń
 56. Bacha, ustaw jom na nóżce, jak karmnik.

  OdpowiedzUsuń
 57. Też byłam u Hani i widziałam skrzynkę. Śliczna, jak wszystko się ułoży to może w przyszłym roku zamówię....na razie poczekam, żeby nie zapeszyć.

  OdpowiedzUsuń
 58. Dziędobry, 9no wyobraźcie sobie,że zrobiła się regularna burza! pada i grzmoci,oj dawno tak nie było. Nie wiem czy zaraz nie trzeba będzie sie od prądu odłaczać. Buuuuuu

  OdpowiedzUsuń
 59. Dora, u nas też do d... Popaduje jakby chciało a nie mogło, robić nie mozna, kosić nie można, a takie miałam plany. Nie będzie mnie kilka dni i zarosnę po dach!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hana jak sie ma tumbergia ?? moja rosie jak oszalala,choc deszcze potrafia Ja mocno sponiewierac,ale szybko wraca do siebie.
   Magda z Plewisk

   Usuń
  2. Magda, to telepatia! Za chwilę opublikuję nowy post, a tam też o tunbergii! Moja wygląda bardzo zdrowo, ale coś mało ma kwiatków. Nawożona. Ale idzie ładnie!

   Usuń
 60. Dziędobry :) Goronc niemożebna u nas. Myślenie mam wyłączone, a roboty, gdzie myślenie wskazane huk !... Piejo Kury piejo (ewa2 i Bacha), to z tego wszystkiego niemyślenia idę skrzyneczki do Hani pooglądać :)

  OdpowiedzUsuń
 61. A gdyby nie to ,ze maż w drodze do domu,to by mi ta pogoda nie szkodziła.Bo deszcz potrzebny,dawno nie padało i suchutko już wszędzie było. A przed burzą było słonecznie i goraco, Młodsza z chłopakiem zdążyli być na wycieczce,wiec wsio ok:)

  OdpowiedzUsuń
 62. Też idę pooglądac ,a co !

  OdpowiedzUsuń