piątek, 5 września 2014

TROPIK, ARTEŃKA I HENIEK

Arteńka, od razu przepraszam za kolejność w tytule, ale taka była chronologia... 

Jak już większość z was wie, mój kochany piesuś , Tropik chory jest , na nerki. W przeddzień mojego powrotu od Hany wszystko się zaczęło. Najpierw wyglądało to na wielkie problemy gastryczne, ale po zbadaniu krwi okazało się zatrucie mocznikiem. Kreatynina też podwyższona, choć nie ogromnie. No i tu się zaczęły schody, bo trzeba było dawać kroplówki, dużo kroplówek.... Ubłagałam weta, żeby robić to w domu, zostałam przeszkolona, ale cóż z tego... Wenflony u mojego psa wytrzymywały tylko 2-3 kroplówki, trzeba było jeździć zawenflonować się na nowo, przy czym jedna z takich wizyt skończyła się ekscesami, choć nie do końca z winy Tropika. Otóż w naszej lecznicy przebywa kot, który jest własnością Szefa i jak na takiego przystało, dogląda całego interesu. No i niestety, wpadło mu do głowy zeskoczyć z lady tuż przed nosem Tropika... Myśliwska krew w moim psie zawrzała , skutkiem czego stojak na ulotki i informacje rozsypał się na części pierwsze... Wyjazdy do lecznicy są dla psa przeogromnym stresem, serce mu wali, oczy wychodzą z orbit ze strachu. Chciałam mu tego stresu oszczędzić, robiąc te kroplówki w domu, ale okazało się to ogromnym stresem dla mnie... Przeżywałam to straszliwie, Arteńka świadkiem. Wyłączyłam się praktycznie z życia na tydzień i nie bardzo mogłam o czymkolwiek myśleć. I w takim stanie ducha odebrałam telefon od Arteńki: "To kiedy i jak ci mogę pomóc z tym wszystkim?" Moja odpowiedź, choć żartobliwa padła natychmiast: "Choćby jutro!" Na co usłyszałam: "No jutro to może nie, ale w piątek może być?" I tu zdębiałam! Okazało się, że Arteńka przyjeżdża na tydzień pochodzić po górach i pomóc mi... A co najśmieszniejsze, zupełnym przypadkiem ma pokój wynajęty o dwa domy ode mnie...

I tu przechodzę do punktu drugiego, czyli Arteńki. Jest wspaniałą, życzliwą osobą, poświęcającą swój wolny czas na siedzenie z moim psem i ze mną godzinami pod kroplówkami... Nauczyła się obsługiwać kroplówkę jak wykwalifikowana pielęgniarka, miziała psa godzinami, chodziła z nim dwa razy dziennie na spacerki, nawet po powrocie z wyczerpującej włóczęgi po górach... Jestem pełna wdzięczności i podziwu, tym bardziej, że nie ma ona własnych zwierzaków i taka opieka to była dla niej nowość.  Tropik pokochał ją uczuciem żarliwym, zwłaszcza za te spacerki... Nawet sam wkładał głowę w obróżkę... Oczywiście siedząc pod tymi kroplówkami gadałyśmy czas cały, a było o czym. O historii rodziny, o Kalnicy, o rejsach, o Tatrach, o przygodach,  no i o Heńku i jego poszukiwaniach oczywiście! Arteńka, dziękuję z całego serca za twoją pomoc, opiekę, serdeczność  i wsparcie w tym trudnym dla mnie czasie.  Bez ciebie naprawdę nie wiem jakbym sobie poradziła.  Szkoda tylko, że nie miałaś dobrej pogody do łażenia po górach... Ale zdjęcia zrobiłaś przepiękne, czekam aż pokażesz u siebie. Bardzo się cieszę, że poznałam cię osobiście, po raz kolejny powtórzę: Internet zbliża ludzi!!!

No i przechodzimy do punktu trzeciego, czyli Henryka... Przeglądanie listów zostawiłyśmy na sam koniec, gdy kroplówki już nie było i miałyśmy wolny wieczór. Ja szukałam informacji a Arte robiła notatki, wyszło nam pięć stron A4... Po wnikliwym czytaniu znalazłyśmy jeszcze parę ciekawych szczegółów. Na przykład to, że fizyki uczył go Ormianin, z którym się nie lubili i który go oblał na jednym z egzaminów. Francuskiego uczył go rodowity Francuz, a niemieckiego nie uczył się w ogóle... Mama jego z nieznanych przyczyn przebywała w Warszawie, gdzie spędził święta. Był w Straży Przedniej, organizacji patriotycznej zwalczającej endecję. Działał również w prasie młodzieżowej, robił wywiady z lotnikami trenującymi do międzynarodowych zawodów aeronautycznych Challenge w 1934r, m.in. z kpt Bajanem.  Gdy był już w szkole podchorążych miał zajęcia z obsługi karabinu maszynowego oraz walki na bagnety. Szukając dat listów (cholernik nie wszystkie listy datował!!!) ustaliłyśmy, że korespondencja zaczęła się we wrześniu 1933 roku, więc ogłoszenie Mamy w "Kinie" musiało się ukazać w lipcu - sierpniu tego roku. Poszukamy jeszcze po archiwach. 
Oczywiście największą niespodziankę zachowałam na koniec... Pamiętacie dyskusję u Arte na temat szkoły do jakiej mógł chodzić Henryk???  Otóż nie wiem, czy to pominęłam, czy przegapiłam, czy mnie zaćmiło, ale w jednym z listów na samym dole był dopisek: GIMNAZJUM MATEMATYCZNO-PRZYRODNICZE I HUMANISTYCZNE, KLASA VIII H!!!! A więc Henryk Ossowski NIE JEST naszym Henrykiem!!!!!!!!!!!! Ossowski chodził do Gimnazjum Klasycznego... Kolejne potwierdzenie, że to nie nasz Henryk nadeszło wprost z Grudziądza... Otóż do Arteńki odezwała się pani, która przeczytała u niej historię poszukiwań i podała informację, że jej rodzice organizowali od lat 70-tych  zjazdy absolwentów szkół grudziądzkich i ona ma kroniki i fotografie z tych zjazdów. Potwierdziła też datę urodzenia pana Ossowskiego jako 29 SIERPIEŃ 1915, co ewidentnie nie pasuje do naszego Henia, który urodził się 30 CZERWCA...  Pamiętacie, jak Arteńka pisała o dziwnym zapisie tej daty w kronice szkoły? Tam jakby brakowało pałek i była taka przerwa po VI rzymskiej.  Arte na pewno napisze o tym u siebie bardziej szczegółowo.
 
A więc cóż, tajemnica pozostaje jeszcze tajemnicą, może to i dobrze... Ale Arte jest już na świeżym tropie i być może jej kolejna podróż będzie do pięknego miasta Torunia, gdzie archiwa są przebogate... Z Tropikiem stworzyliby wspaniały tandem tropiący:))) 

267 komentarzy:

 1. O rany, a to rewelacje od rana (południa)! I siła internetu! W każdym sensie!
  Arte, ja też jestem Ci wdzięczna za pomoc i towarzyszenie Mice w tym trudnym tygodniu. Szlag mnie trafiał z bezradności, bo nijak nie mogłam Jej pomóc! Jesteś fantastyczna nie tylko jako detektyw i kronikarz! Dziękuję!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hanuś kochana, dzięki ci serdeczne za troskę:))) Internet ma moc!

   Usuń
 2. Mika, no nie dziwię się że chciało się Arteńkę zatrzymać na dłużej.
  Artenka, ratowałaś przez tydzień Mikę i Tropika. Nie będę się rozpisywać w pochwałach bo to będzie za mało. To co dla nich zrobilaś potwierdza tylko to co kiedyś napisałam. Że jesteś Białym Krukiem.
  BUZIAKI

  OdpowiedzUsuń
 3. Kolejny raz to napiszę, ale co tam. Jestem naprawdę pod wielkim wrażeniem Arteńki :))
  Czyli saga Henrykowska trwa dalej. Jakby za szybko została rozwiązana, to nie było by zabawy, prawda? ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No właśnie Lidia, też uznałam, że fajnie jeszcze sobie trochę potajemniczyć...

   Usuń
 4. Arteńka jest wspaniała, już dawno to wiem, a teraz tylko się utwierdzam:))
  Historia o Henryku to gotowy materiał na powieść. Cieszę się z tego zwrotu akcji i pojawienia się nowych tropów. I zdrówka życzę Tropikowi!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A że mi blogger zeżarł jeden komentarz, muszę dodać, że stęskniłam się za wszystkimi Kurami. Nie miałam dostępu do komputera, ale sytuacja wraca do normy i będę piec i gdakać po nocach. Pozdrówka:)))

   Usuń
  2. Dzięki Kalipso, ja też się cieszę ze zwrotu akcji:)))) Gdakaj po nocach gdakaj, czekamy też stęsknione. Miłego pieczenia!

   Usuń
  3. Kalipso, masz jakiś rzepis 10-minutowy? Żeby się wkupić do EKG?

   Usuń
  4. Tylko nie na bułki czwartoranne!

   Usuń
  5. Mam taki np. na blok. Bardzo szybki. Napisać? Tylko muszę znaleźć przepis:))) Trzeba tylko mieć kilka składników: masło, mleko w proszku, kakao, pięć paczek herbatników, trochę mleka, mogą być bakalie, ale nie muszą, tylko po zrobieniu musi postać w lodówce.

   Usuń
  6. Pisać koniecznie, nie pytać!!!

   Usuń
  7. Kalipso, dzie ten szczegółowy rzepis, co?

   Usuń
 5. Czyli znamy historię jakiegoś całkiem innego Heńka:))) Tez fajnie przecież, praca Arteńki nie poszła na marne.
  Niesamowite zgranie w czasie i przestrzeni,Tropik miał wspaniała opiekę i teraz nie ma innego wyjścia jak tylko zdrowieć!

  ......
  Donoszę iż grzyb sciele się gęsto, pobrałam ilości niezliczone! Wszystkie cudne, ale w domu okazało się,ze jednak sporo odrzutów. Ok 2 w nocy poszłam spać,bo chciałam oporządzić wszystko:)
  Dzisiaj dokańczam.
  Uf:)) Ale fajno było!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Koordynacja była stuprocentowa, w czwartek rano poszła ostatnia kroplówka, po czym Arteńka udała się na dworzec:))))
   Ale ci zazdroszczę grzybów, bardzo lubię suszone i duszone, w occie mniej. A jakie gatunkowo?

   Usuń
  2. Dora i gdzie te grzyby? Gdzie?

   Usuń
  3. Kotlina Kłodzka:)Okolice Bielic.

   Usuń
  4. Miko, podgrzybki. Ususzyłam, zrobiłam kilka słoików z marynatą ( do marynat używam octu winnego) i kilka takich zagotowanych i posolonych,na sosy czy zupę.

   Usuń
  5. Oszszsz, tego się obawiałam. Daleko... W naszym nędznym lesie ani jednego grzyba, żadnego, ani jadalnego, ani niejadalnego:(
   Ogniomistrz był i wróciwszy orzekł, że jedynym grzybem w tym lesie był on sam:)))

   Usuń
  6. Mika ,pysznie brzmi, że Ogniomistrz nazwał sie grzybem ;))
   Kiedyś grzyby jadałam nawet na surowo ,nawet suszone ,teraz niestety mi nie bardzo służą :(
   Ale z chęcią bym się na nie wybrała z....aparatem fotograficznym . Uwielbiam włóczyć sie po lesie . I nazbierałabym wrzosów .

   Usuń
  7. Jak pisałam, że pysznie, to wpisu Hany jeszcze nie było:))) Ja bardzo lubię duszone i zupę ze świeżych grzybów. I kurki i rydze, ale rydze smażone okropnie ciężkostrawne.

   Usuń
  8. Już widzę Ogniomistrza przebranego za grzyba, w muchomorkowym kapelutku na głowie:)))))

   Usuń
  9. Spodenki Ognimistrz ma w odpowiednim kolorku;) Do muchomorka nie, ale nomen omen kurki;)

   Usuń
  10. Ta wizja jest tak malownicza że Ogniomistrz gotów ją zrealizować :)) Hana kupi mu w lumpeksie czerwony kapelusik . I jak Hana następnym razem urządzi zjazd bloginek , to Chop będzie czekał na dworcu jako czarowny muchomorek . Co prawda poprzedni strój też był lekko muchomorkowaty ,ale bardziej biedronkowy ;)))

   Usuń
  11. Kiedyś jak byłam dzieckiem ,na rodzinnej wsi mojego taty w olchowym zagajniku opodal domu rosły grzyby podobne do pieczarek tylko żółte ,jak zółtko . Nigdzie indziej nie widziałam takich grzybów i teraz w tym samym miejscu też już nie rosną . Nazywaliśmy je żółte pieczarki i jedliśmy po zdjęciu żółtej skórki ( pod skórką były zwyczajnie białe) pieczone na blasze ,albo w jajecznicy .
   Czy może któraś kura jadła podobne grzyby ?

   Usuń
  12. Hrehrehre! Ogniomistrz nie musi się za grzyba przebierać. On nim jest, hrehrehre! W ubiegłym roku na noc świętojańska przebrał się za Mariolę i nikt ze znajomych go nie poznał w pierwszej chwili. Wyglądał po prostu jak baba z brodą. Miał nawet sztuczne (ale jak żywe) cycki pod rozchełstaną koszulą!

   Usuń
  13. Marija, to mogły być jakieś gąski/gołąbki - różnie nazywa się te grzyby. Kiedyś było tego mnóstwo po lasach.

   Usuń
  14. Te gąski -gołąbki znam tego jest żeczywiście pełno ,te moje miały intensywnie żółty kolor .

   Usuń
  15. One wyglądały całkiem jak pieczarki tylko skórka na kapeluszu która u pieczarki jest jasna ,u nich była intensywnie żółta

   Usuń
  16. Te różne gąsko-gołąbki tak mają i też są pod spodem blaszkowate.

   Usuń
  17. W życiu takich nie widzialam. Ogniomistrz MUSI mieć muchomorkowy kapelusz!!! Na pewno wszystkie Kury pędzące na zjazd go rozpoznają! Byle tylko go na dworcu nie zamknęli, zanim Mariję odbierze...

   Usuń
  18. No ja to go już rozpoznam i bez muchomorkowego kapelusza ,ale może jakaś inna kura nadciągnie także pociągie i jej będzie potrzebny ten znak :)))) Mam na mysli taki poszerzony zlot .

   Usuń
  19. Mamy całą kolekcję dziwnych kapelutków, ale muchomorkowego nie:(

   Usuń
  20. eh..... Moje drogie, czytam te Wasze plany i marzenia wokół Ogniomistrza z lekkim politowaniem bo JA tańczyłam w JEGO ramionach tango z figurami na weselu !!! Niezapomniane przeżycie :). Koleżanka K

   Usuń
  21. no to se teraz kury powydziobuja oczy ze zawisci i takich tam. ja chwilowo omdlewam ze zazzdrosci na temat grzybopobierania....bendom jeszcze grzybki w pazdzierniku? bo ja wogle nie pamietam kiedy sie juz nie chodzi na grzyby!!

   Usuń
  22. A ja NIE WIDZIAŁAM tego tanga Koleżanki K. w ramionach Ogniomistrza, bo spałam!!! Możecie sobie to wyobrazić? Spałam, gdy oni tango Z FIGURAMI!

   Usuń
 6. Wyrazy podziwu dla Arteńki. Taka Osoba to prawdziwy skarb. Mam nadzieję że Tropik wyzdrowieje i nie trzeba będzie ponawiać kuracji.
  Pamiętam jak zachorował mój poprzedni kot i pomagałam weterynarzowi cewnikować na żywo. Biedne kocisko wiedziało że mu będzie lepiej i nawet nie pisnęło.
  Historię poszukiwań Henryka czyta się jak powieść szpiegowską.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki Ewo, też mam nadzieję, że będzie dobrze...

   Usuń
 7. Coz czlowiekowi samemu byloby poczac na tym swiecie gdyby nie wspaniali ludzie, ktorzy tak bezinteresownie SA dla nas :) To sprawia, ze szfystko we mnie rosnie :)
  Mika, bardzo sie ciesze, ze spedzilyscie z Artenka takie urocze chwile, pelne rozmow i ciepla.
  Tropik z Artenka rzeczywiscie mogliby stworzyc wspanialy tandem tropiacy :)
  Przed Wami na pewno jeszcze wiele takich spotkan, czego Wam serdecznie zycze :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj tak, tak Orszulko, dobrzy ludzie to skarb nieoceniony... A następne spotkanie być może niezadługo:)

   Usuń
 8. Nowe dane sa rewelacja, mysle, ze taraz Henryczka bedzie latwiej zidentifikowac, a my mamy na co czekac! Artenka jest Cudkobieta!!! i chodzi po gorach tak jak ja! Artenka pokaz zdjecia! Mika ale mialas pomoc, cale szczescie ,ze takie dobre dusze zjawiaja sie kiedy najbardziej sie je potrzebuje a Ty jestes szczesciara, ale dobrzy ludzie przyciagaja dobrych ludzi,,,

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Szczęściara jestem nieprawdopodobna, mogłabym na moje szczęście do ludzi dziesiątki przykładów podać:))) Też czekam na cudne zdjęcia Cud-kobiety.

   Usuń
 9. Lepiej mi na duszy się robi.
  Jednak można być dobrym,życzliwym i bezinteresownym. Żeby to chciało być zaraźliwe.
  Arteńka, ściskam Cię mocno.

  Nieśmiało przypomnę i wcale się nie chwalę, ale okazuje się dobrze odpowiedziałam na pytanie. Jednak Heniek chodził do Gimnazjum Matematyczno-Przyrodniczego i Humanistycznego.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiesz Rucianko, myślę, że jednak trochę jest zaraźliwe... W każdym razie trzeba się o to starać:))

   Bardzo dobrze odpowiedziałaś, chyba coś powinnaś wygrać:))

   Usuń
  2. Przecie Rucianka coś już wygrała, ale adresik tajniaczy:)
   I Iza, która się nie odzywa.

   Usuń
  3. Nie tajniaczy,tylko nic nie zgadła.

   Usuń
 10. Bo Arteńka jest CUD !
  I przejrzałam Arteńkę, ten termin pobytu u Miki pewnie wcale nie taki przypadkowy. Arteńko, jak Cię nie kochać :) I Tropiś się na Tobie od razu poznał ! Więc nie ma ściemy ! Jesteś CUD !
  No, a z Heńkiem, to rzeczywiście niezły materiał na książkę, biorąc pod uwagę, że nowe ślady się pojawiły, czyli c.d.n. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Popieram Ewę, fajny materiał na książkę.
   Napiszcie ją najlepiej we dwie.

   Usuń
  2. Też mam wrażenie, że ten termin to nie tylko czysty przypadek... Ale już przypadkiem było wynajęcie pokoju obok mnie, miało być gdzie indziej, ale tam nie było miejsca i zaproponowali jej tu. Opatrzność czuwała!

   Usuń
  3. Mika, opatrzność Cię chyba lubi!

   Usuń
  4. Oby twe słowa były prorocze:)))

   Usuń
 11. No to gonimy króliczka dalej , będzie się czym emocjonować ,przez najbliższy bliżej nie okreslony czas :))))
  Pozwolę sobie wyrazić trochę odmienne zdanie ,moim zdaniem korzyść była obopólna . Poznały się dwie bardzo fajne kobitki ,jedna i druga coś zyskała :)))) Dobrze że Arteńka była dyspozycyjna właśnie w takim trudnym dla Miki okresie :)))))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj gonimy, gonimy i odsłaniamy kurtynę po odrobinie... Dzięki Marija za wsparcie duchowe!

   Usuń
 12. Hana Twoj wpis sie nie otwiera...zachorowal na Artenkowa przypadlosc czy wycofalas sie bo Mika napisala swoj?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wycofałam, bo nie wiedziałam, że Mika już machnęła swój.

   Usuń
  2. Ano właśnie, mocno się zdziwiłam, bo część tego wpisu mam;))

   Usuń
  3. A to ciekawe, bo wsadziłam go do roboczych. Skasuję i po łlopocie.

   Usuń
 13. Lo matko i corko, co dalej! MikA, Artenka - bestyje piszcie:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dalej to na razie nic, Arteńka na pewno napisze szczegółowo, ale bez jazdy do Torunia się nie obejdzie...

   Usuń
  2. Mika na jazdę do Torunia należało by może wypożyczyć Arteńce Tropika ,jak będą tropić razem to szybciej osiągną efekty ;))) Niech psina też przeżyje jakąś ekscytującą przygodę :))))

   Usuń
  3. Muszę sprawę przemyśleć. On nie przepada za dłuższymi podróżami... Cały czas siedzi na tylnym siedzeniu auta i się kiwa:))

   Usuń
  4. jakby z Artenka pojechal tropic to trza wtedy na niego wolac Tropek. Pies Wieu Imion Zaleznie Od Sytuacji.

   Usuń
 14. MIKA! Artenka, to jakis Aniol,cz cus??????

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oczywiście, że tak, chyba nie masz wątpliwości:))))

   Usuń
 15. Mika ten kot w tej lecznicy nigdy przedtem nie narobił ambarasu ? Przecież nie tylko Tropik jest czuły na kocie granie na nosie .
  Do kogo mieli pretensje o rozbity regał do kota czy Tropika ,czy może do tego twojego kolegi ,który był z psiurkiem ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chyba narobił, bo mój wet na moje przeprosiny powiedział, że to już się zdarzało:)) Ale nie jest to zbyt rozsądne, bo może się kocio doigrać kiedyś. Jakichś chyba zbyt dużych pretensji nie było albo się nie przyznali, żeby mnie nie denerwować jeszcze bardziej:))))

   Usuń
  2. Niezbyt to mądre. Mam na myśli kota samopas w lecznicy.

   Usuń
  3. To samo miałam na mysli . A nawet szkodliwe ,bo przecież kiedyś może się to skończyc czyjąś krzywdą .

   Usuń
  4. No ale wtedy beda miec blisko na ewentualna reperacje!

   Usuń
 16. Mika, no serce roście po prostu!
  Niech żyje Arteńka!
  I Kurnik!
  I przypadki, które często, przypadkami nie są.:)

  Tropik wygląda na zmęczonego, ale kto by nie wyglądał, po takich przeżyciach.
  Zdrowka pieseczku!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj roście, roście, kasia, żebyś wiedziała! To starsze zdjęcie kolegi T. , tu był dość rozespany:)))

   Usuń
 17. Dziewczynki, nie sugerujcie się li tylko tematem, można kontynuować też tematy z poprzedniego wpisu, czyli kwestie kulinarne:))) Hanuś, przypomniał mi się jeszcze jeden rzepis na tortille ze szpinakiem. Trzeba kupić gotowe placki tortille. Przesmażyć szpinak na maśle, dodać trochę mleka i czosnek. Tortille posmarować szpinakiem, można posypać pokrojonym serem pleśniowym lub dać cienkie plasterki żółtego, położyć pokrojone suszone pomidory w oliwie albo posypać pokrojonym łososiem. Złożyć na pół, poukładać na brytfannie i zapiec 5 minut w piekarniku. Uważać, żeby nie przypalić wierzchu!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Do gotowych placków tortilli to ja wkładam ,co tam akurat mam w lodówce i zapiekam na patelni .

   Usuń
 18. O to, to, Mika! Dołożyłam tam rzepis na ruladę łososiowo-szpinakową.

  OdpowiedzUsuń
 19. A gdzież to podziewa się nasza Kobieta-Cud?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pewnie się objawi po północy, może jeszcze odpoczywa.

   Usuń
  2. Albo ją Tatry wyczerpały ,albo posta pisze i przeczesuje neta coby wyszukać jak najwięcej ciekawostek i nas zadziwić :)))))) Arteńka czekamy na Cię :))))

   Usuń
 20. Laleczki ja na mazurach z telefonami nadaje. Chylę czoła przed artenka i pozdrawiam Mike z chorym tropiem.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki Mnemo za pozdrowienia, robimy co możemy. Przeczytaj sobie ostatni post u Gorzkiej Jagody, polecam!

   Usuń
 21. Laleczki ja na mazurach z telefonami nadaje. Chylę czoła przed artenka i pozdrawiam Mike z chorym tropiem.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnemo, tylko mi nie mów, że i u Ciebie grzyb ściele się gęsto, to mnie zabije.

   Usuń
 22. No wlasnie gdzie jest Cudna? czyzby juz sie szwendala po Toruniu?siedzi cichutko jak mysz pod miotla a obiecala dzisiaj przynajmniej zdjecia z Tater i Kasprowego plynacego w chmurach.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Arte, wywołują cię do odpowiedzi!!! I na zdjęcia czekajom!!1

   Usuń
 23. Jak Ją znam, poleciała prosto do Torunia, bez przesiadki. Fcale się nie zdziwię!

  OdpowiedzUsuń
 24. Dziewczyny:)) Przepraszam serdecznie za swoją nieobecność. Za wszelkie słowa dobroci, skierowane do mnie, bardzo dziękuje. Jest mi ogromnie miło, że takie wspaniałości pod moim adresem płyną. Obiecuję, że już jutro (a właściwie dziś) coś napiszę. Ale się narobiło....

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wyśpij się Arte, bo chyba Cię zmęczył ten urlop:)

   Usuń
  2. No nareszcie, już się niepokoiłam, że tak zamilkłaś:)))) Czekam niecierpliwie na wpis:)))

   Usuń
 25. Dobryyyyy!
  Ależ tu ciemno.Nie moge się do tego przyzwyczaić.

  OdpowiedzUsuń
 26. Dobryyyy! ja drugam, Kasia jakies dziwne zwyczaje nabrala..... tak rano wstaje? a mi nad glowa samoloty latajom, , zmienili kanaly powietrzne cy co? Artenka napisz!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Grażyna, e, na chwilę wstałam, z dzieckiem, które do roboty wychodziło:)

   Usuń
  2. To ja się fcale nie przyznam, o której wstałam:)

   Usuń
 27. Dzień dobry. Przy Was to ja śpioch jestem, bo dopiero o 7.30 kot mnie pogonił. Też zaspał.
  Słoneczko piękne świeci, robi się ciepło, dzisiaj jakaś końska impreza na Błoniach ma być, pewnie pójdę pooglądać.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ewa2, fajnie, ja muszę moje błonia wykosić i ogarnąć, bom się obijała ostatnio. Wesel mi się zachciało.

   Usuń
  2. Już wróciłam, nie dotarłam, z daleka widziałam, marne jakieś to było, tylko dla koniarzy chyba.
   Za to co innego zaliczyłam, jutro opiszę, bo się muszę zdystansować...

   Usuń
 28. A ja dopiero wstałam, ale ostatnie dni wyczerpujące. Narobiłyście smaka na grzyby. Kiedy tu iść do lasu?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kalipso, dopiero wstałaś??? Zgroza!!! Bierz Dziewuchy pod pachie i jazda do lasu.

   Usuń
  2. Jeszcze roboty tyle, Jesteśmy po przeprowadzce. Wszystko leży na stosach:((((

   Usuń
  3. Kalipso, i nic nie pisnęłaś o przeprowadzce!!! Puść farbę, tylko zmiana domu czy też miejscowości???

   Usuń
  4. Kalipsoooooooooo!!! Taka zmiana, a Ty niedostępem do kompa mydlisz nam oczy??? Proszę o bliższe dane!

   Usuń
 29. U mnie lato ! Dziędobry !

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ha ha. Nie mogę tego o sobie powiedzieć... Słoneczko nader mdławe i chmury.

   Usuń
 30. Piękny człowiek zapewne Arteńka realizuje to co napisane na zdjęciu przy moim ostatnim wpisie. Dziewczyna ze złota i tyle.
  Miko jesteś wielka ze się nauczyłaś dawać kroplówki a piesuś już lepiej się ma. Nerki to wrażliwe punkty w każdym ciele, czy to zwierzęcym czy ludzkim. Gdy odchodziła nasza kotka wiem jak to wygląda gdy nerki wysiadają. :(
  Po czasie dowiedziałam się żeby nie dawać zwierzętom surowej wołowiny, generalnie by nie dawać wołowiny wcale, bo jak wyczytałam w necie na jakimś forum, wet twierdził ze zasala nerki. No ja się na tym nie znam, na wszelki wielki kotuś nie dostaje surowego mięsa, nawet ryby, ooo właśnie robię zupę rybną i wyciągnął rybkę sobie przygotowaną do zupy. cudny łobuziak. :) Idę do kuchni miłego dnia dziewczęta. Moja córuś dziś przylatuje :))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O wlaśnie Elka, ze złota! Niezły cwaniaczek z twojego kota! Miłych gawęd z córusią!

   Usuń
 31. Witam kurki. U mnie dziś grzyby sie będzie jadło, dostałam 25 prawdziwków!
  Teraz idę kosić...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj Alino, ale ci się chlapło z tymi prawdziwkami... Zazdroszczę.

   Usuń
  2. No wiecie co, chyba chcecie, żebym się pochlastała! Nie mam tu szans na grzybobranie!

   Usuń
 32. Dzień dobry, piękny i słoneczny! Pieknej soboty życzę.
  Zamierzam bawić się świetnie,bo mały koleżusiowy sabacik u mnie się odbędzie.
  Lecę szukać Cydru Lubelskiego:)


  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Doro, tobie też słońca i wspaniałego spotkania nad cydrem! Pyszny jest:)))

   Usuń
  2. Dziękuję, cydr zakupiony, juz się schladza, mam tez kostki lodu w kształcie jabłek:) Jeszcze tylko zrobię sałatkę z pomidorów i fety i czekam na dziewczyny.

   Usuń
  3. Pogdaczcie sobie Dziefczenta, pogdaczcie nad cydrem:)))

   Usuń
  4. Dora, a donieś jak było!

   Usuń
 33. A ja lecem na Krakowskie Przedmiescie posluchac muzyki Chopina, pogoda taka ze hej!!! nie siedziec w domu, trza ostatnie dni wykorzystac Kurencje!!!

  OdpowiedzUsuń
 34. Tak mi przyko z powodu Tropika. Mam nadzieję, że wyzdrowieje. Jak czytam o nerkach i podwyższonym moczniku, to mi się czerwona lampka w mózgu zapala, bo mam świeżo w pamięci historię z moją Fioną. Ale mam nadzieję, że schorzenie zostało na tyle szybko wyłapane, że uda się przepłukać kroplówkami te nereczki. Trzymam mocno kciuki i przytulam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki Riannon i proszę o wybaczenie, że się nie odzywam, pozbieram się po poniedziałku, dobrze?? Uściski!

   Usuń
 35. Riannon, przepłucze się, Tropik to chłop na schwał. A jaki teraz pałer ma! Co nie, Mika?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Za trzech! I apetyt też:)))

   Usuń
  2. No i to jest piękna wiadomość :))))

   Usuń
  3. Ufff, to mi ulżyło !

   Usuń
  4. Apetyt, nooo, to zdrowieje chłopak!

   Usuń
  5. Apetyt jest bardzo ważny. Niech nadal jak najwięcej pije.

   Usuń
  6. Dzięki, kochane:))) W poniedzialek rano mamy badanie krwi, trzymajcie kciuki, proszę! Pije dużo, ale cwaniaczek normalnej wody już nie tyka, tylko pije wywar albo po raz któryś zalewajkę z kurzych piersi. Dzisiaj wrócił zasapany ze spacerku , ale na wodę nawet nie spojrzal tylko stał nad pustą miską i czekał na wywar...

   Usuń
  7. No, Mika, to masz przechlapane...

   Usuń
  8. Obawiam się, że tak...

   Usuń
  9. Tylko co ja potem z tymi pierśmi zrobię???/ Jemu mięsa nie wolno:(((

   Usuń
  10. Piersi spożyjesz sama.

   Usuń
  11. Do bigosiku dodasz, albo ryżotto zrobisz. Albo inne gołompki.

   Usuń
  12. Male ilości wolno.Dużo marchwi,pietruszki i ryżu plus wywar.
   Przecież karma dla nerkowców też zawiera trochę.

   Usuń
  13. Możesz pokroić do sałatki z majonezem i warzywami i sama zjeść.

   Usuń
  14. Coś się wymyśli... Tak mu sypię takie okruszki mięsne do jedzonka, żeby mu pachło. Tylko on woli makaron niż ryż.

   Usuń
  15. Makaron tyż może być.

   Usuń
 36. Cieszę się że Tropikowi lepiej.
  A mnie na zakończenie dnia pierdyknęła uszczelka pod zlewem, pomoczyło co w szafce było.
  Naprawiłam, teraz muszę suszyć i sprzątać..buuuu...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ewa2, sprzątanie pod zlewem to jest miodzio po prostu, nie? Wolę już okna myć. Albo lodówkę.

   Usuń
  2. Współczuję bardzo, to niemiła robota... Napij się cydru na pociechę, albo innego przyjemnego alkohola:))

   Usuń
  3. Przerwę sobie zrobiłam, żeby wyschło. Chyba się koniaczkiem skończy bo cydru nie mam. A tak mnie kusiło żeby kupić, ale już miałam ciężką torbę. Byłby jak znalazł...Uff trzeba skończyć dzieło.
   Też wolę okna myć.

   Usuń
  4. E tam, Ewa, zostaw do jutra, niech dobrze przeschnie:))0

   Usuń
  5. Koniaczek też dobry:)))

   Usuń
  6. Nie dało się zostawić do jutra, bo klamoty zawadzały w ciasnej kuchni. Skończyłam, chyba sobie chlapnę tego koniaczku...a co, zasłużyłam!

   Usuń
  7. Potwierdzam w całej rozciągłości, należy ci się!

   Usuń
 37. Ech, Dziefczynki, jaki piękny, ciepły i cichy wieczór! Siadłam sobie na wykoszonym i pachnącym gumnie z kieliszeczkiem nalewki, cisza jak makiem zasiał, tylko nietoperze śmigają - a już się martwiłam, że nie ma ich w tym roku. Dzięki Bogu są i to dorodne nad wyraz. Nie ma za to komarów i jest księżyc w nowiu. Po prostu pięknie, co tu więcej gadać:)

  OdpowiedzUsuń
 38. Czy ktoś ma jakiś rzepis na japka - poza cydrem i musem? Co można jeszcze zrobić z antonówek?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. placki :)) moja córka zje w każdych ilościach! ;)

   Usuń
  2. Szarlotkę albo takie pokrojone uprażone jabłka z cynamonem i cukrem, które potem są gotowym nadzieniem na szarlotkę albo do naleśników.

   Usuń
  3. oczywiście ocet
   Wygrałam coś ? ;)

   Usuń
  4. Słoik musu. Tylko ujawnij adresik!

   Usuń
  5. Rucianka, a dzie twój adres do poprzedniej wygranej, co???

   Usuń
  6. To do każdej wygranej mam inny adres szykować ? ;)

   Usuń
  7. To ja zgłupłam, bo Hana mówiła, że nie dałaś adresu, to już dałaś???

   Usuń
  8. No dzie, Rucianka? Coś mi umkło???

   Usuń
 39. już kiedyś pisałam, że Arteńka to prawdziwy CUD i się potwierdza :)) a co z nerkami Tropika, podreperowane tymi kroplówkami??

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Samopoczucie i apetyt ma bardzo dobre, w poniedziałek mamy badania kontrolne to wszystko się okaże... Arteńka istny cud:)))

   Usuń
 40. Elaja, placki to wiem, miałam na myśli jakiś rzepis taki do słoiczków, na "zaś".
  Tropik przepłukany, badanie krwi będzie miał we wtorek, o ile się nie mylę. Wtedy będzie wiadomo co i na ile spadło.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ci napisałam rzepis wyżej. Badania w poniedziałek.

   Usuń
 41. Wiedziałam, Ze coś pofyrtam.

  OdpowiedzUsuń
 42. Mika, ten rzepis znam, coś innego chciałoby się, bo ile można szarlotek zjeść?

  OdpowiedzUsuń
 43. Dziefczyny, zdycham. Zatrułam się "pokarmem" w czasie peregrynacji po kraju - oszczędzę Wam szczegółów, dość, że całą dobę ostatnią miałam z bańki... Ledwo daje radę siedzieć, mam temperaturę i strasznie słabuję. Brygada dba o mnie najlepiej jak umie. Jutro dojedzie G., bo jak usłyszał, co się stało, natychmiast postanowił zjechać, żeby własnoręcznie ugotować mi kisielek na kuzu... Póki co - nic nie mogę jeść. Jedzenie dzisiaj tego, co "podadzą" to igranie z losem - podejrzewałam nawet zapalenie trzustki... Biednam jest i tylko tyle, co się melduję. Znikam, pozdrawiając wszystkie Kury!!! Co za CZORT Cię podkusił? - spytał G. i miał rację - on ci był w samej rzeczy...

  OdpowiedzUsuń
 44. O matulu, Krecie nieszczęsny, co cię tak wykończyło???????? Ostrzeż innych, czego nie jeść. Faktycznie, co za licho cię podkusiło?? Dobrze, że G przyjeżdża to zadba o ciebie. Trzymaj się jakoś i odpoczywaj...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jechałam sobie i byłam baaardzo głodna, a ponieważ nigdzie nic dla wegetarian zwykle nie ma, zjadłam RAZ JEDYNY od nie wiem kiedy zapiekankę na Orlenie. i to nie całą wcale, tylko kawałek!!!... Ledwie dojechałam do mety.... Gdybym zjadła całą, bez szpitala by się nie obyło pewnie...

   Usuń
  2. Wiesz co, może dlatego twój żołądek tego nie zniósł, że jedyny raz od nie wiem kiedy? On po prostu kompletnie takich rzeczy niezwyczajny! Może jednak na wszelki wypadek raz na czas mu daj coś troszeczkę niezdrowego, żeby tak ostro nie reagował??? Zdrowia życzę!!!

   Usuń
  3. No, z kotem też tak trzeba. Czasem coś niezdrowego mu dać, żeby nie zszedł od razu, jak do czegoś się dorwie:)))

   Usuń
  4. A co dopiero z Kretem?

   Usuń
  5. A ja tam chyba nie będę ryzykować;)))

   Usuń
  6. Krecie - woz ze soba jakis zapasik trwalego jadla w samochodzie. suchary i cebula moze nie, ale jakies krakersy, uorzechi, prince pola... wtedy bys nie musiala tresowac wontpi swoich na jedzenie na Orlenie! w koncu nie bedziesz jak hanin kot i nie bedziesz jesc przechodzonych ptaszkow albo myszek! :P

   Usuń
 45. Omamuniu, Krecie! Wydelikaciłaś sobie żołondek, czy co? Na tych pięciu przemianach? Ale już lepi?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ano lepi. Ale już nigdy, nigdy, nigdy....

   Usuń
  2. Jak coś mi nie tak,to rozpuszczam colą i pomaga. Ale każda kura ma inne jelito ;)

   Usuń
  3. Gdy dojechałam na miejsce posłuchałam rady Babci, która mi przez telefon mówi: "Wypij setkę wódki, pójdzie albo w te, albo wefte" - poszło wefte, baaardzo wefte;) Pewnie dzięki temu nie wchłonęłam całego tego gówna!

   Usuń
  4. Rucianka, elitarne kura ma Jelito:) Dlatego Kurze Kretowatej plebejska zapiekanka zaszkodziła.

   Usuń
 46. Ktoś tam pewnie łap nie umył na ten przykład. Też staram się nie jeść w takich miejscach, ale czasem głód człeka przyciśnie. Ale żeby zapiekankę? No weź, Krecie...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No mój Szagiero na ten przykład też się dziwił, że nie golonkę;)))

   Usuń
  2. Golonka bezpieczniejsza od zapiekanki!

   Usuń
 47. Hej tam siostry Kury a 10 odcinek o Henryku czytalyscie juz???? Swiezutenki, dzisiejszy post?

  OdpowiedzUsuń
 48. Mika, a Ty znasz treść tego posta(u)????

  OdpowiedzUsuń
 49. Pewnie właśnie czyta. Dla mnie niesamowite jest to, co Arte znalazła, ale jeszcze bardziej niesamowity jest wynikający z tego ciąg wydarzeń. A na tym nie koniec!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dla mnie niesamowite jest chyba najbardziej to, że nie upłynął jeszcze miesiąc od mojego pobytu w Grudziądzu:))))

   Usuń
  2. I czekamy na nasz ulubiony ciąg dalszy...

   Usuń
  3. To znaczy ten jeszcze dalszy:))

   Usuń
 50. Jeszcze raz dziękując Mice za piękną opowieść o mnie, a wszystkim Kurom za komentarze na mój temat i cierpliwość w czekaniu - oznajmiam, zapraszając - ciąg dalszy nastąpił:))))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Arteńka, daj spokój, ja tylko napisałam jak było:))

   Usuń
 51. Byłam przeczytałam. A koniaczek dobry.

  OdpowiedzUsuń
 52. Dobry wieczór!
  Donoszę,ze sabacik babski udany, cydr wypity, dobrze mówiłyście, smaczniutki! Kupiłam w małych butelkach, bo innego nie znalazłam.
  Fajne są zielone, chyba je wykorzystam do jakiś ozdóbek:)


  Lecę czytać co z tym Henryczkiem .I jeszcze rzepisy !Też musze przeczytać.
  Z jabłek co można na zaś, np. pokroić w palstry i ususzyć.Jak na kompot wigilijny to bez dodatkow, jak do podjadania jak czipsy ,to posypać cynaonem.
  Pychota!
  Suszyć w piekarniku na blaszce w 60 st na termoobiegu, niestety do długo trwa,.
  Jak slonko to na słonku, no juz sobie tam wymyslicie jak najlepiej:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Fajnie, że się udało:)) Idę sobie nalać cydru, jeszcze mam:)))

   Usuń
  2. Dzięki Dora, rzepis na japka suszone kupuję już na jutro! Mam urządzenie takie do suszenia grzybów. W tym też można suszyć japka? Bo grzybów nie mam...
   Cydru obalilim z Moim cały literek:)

   Usuń